Salainen agentti 007 Istanbulissa (1963)

Alkuperäinen nimi: From Russia with Love
Ensimmäisen James Bond -elokuvan huippumenestyksen vanavedessä syntynyt toimintaseikkailu kuljettaa Bondin (Sean Connery) Istanbuliin, jossa hänen on määrä varastaa neuvostoliittolaisten kehittynyt koodinmurtaja Lektor työnantajansa MI6:n haltuun. Bond saa kannoilleen joukon rikollisjärjestö Spectren rautaisia ammattilaisia. Pahin vastus on kylmäverinen ja erehtymätön palkkamurhaaja Grant (Robert Shaw). Kohtalokkaan kaunottaren Tatiana Romanovan roolissa hehkuu vuoden 1960 Miss Maailma -kisan pe... Lue lisää
- Ensi-ilta: 14.08.1964
- Ohjaajat:
- Terence Young
- Käsikirjoittajat:
- Ian Fleming, Johanna Harwood, Richard Maibaum
- Pääosanäyttelijät:
- Bernard Lee, Daniela Bianchi, Lois Maxwell, Lotte Lenya, Pedro Armendáriz, Robert Shaw, Sean Connery
- Maat:
- Iso-Britannia
- Kielet:
- englanti, venäjä, turkki, romania
Arvostelut
Leffa on taattua Bond-laatua
Tämä järjestyksessä toinen Bond-leffa kuuluu ainakin meikäläisen mielestä Bondien parhaimmistoon. Leffassa on kaikki tutut ja turvalliset Bond elementit: laitteita, naisia, roistoja ja itse Bond.
Mutta itse asiaan. Leffassa Phantom-niminen gangsteri aikoo varastaa venäläisten salaisen salakirjoituksen tulkintakoneen ja usuttaa Enlannin ja Venäjän toistensa kimppuun. Ja kuten tavallista, Bond lähetetään tutkimaan asiaa laitteineen, kaikkineen. Nimenkin mukaan leffa sijoittuu pääosin Istanbuliin ja Venetsiassakin ollaan. Leffassa on myöskin vanhan kunnon Blofeldin ensiesiintyminen. Muita konnia ovat mm: pari Spectren agenttia ja venäläinen lihaskimppu.
Itse pidin leffasta. Onhan kaikki Bondit tullu nähtyä moneen kertaan mutta silti tämän voi vieläkin katsoa tietyin väliajoin. Muutamia klassisia kamojakin löytyy esim: kenkä jossa on veitsi kärjessä ja se kuuluisa Bondin mystinen salkku joka on täynnä kaikenlaista kivaa... Lopuksi voisi sanoa että leffa on taattua Bond-laatua joka viihdyttää vieläkin kaikkia Bondeista pitäviä.
nimimerkki: Cuomi

Cuomi
Tähtääjä , 71 arvostelua
Arvosteltu: 04.10.2003
Katsottu: VHS
Aiheeseen liittyvät uutiset
Seuraava James Bond -leffa tuonee muassaan tutunoloisen asetelman
Seuraavan eli 25. Bond elokuvan kuvauksien pitäisi alkaa tämän vuoden joulukuussa. Leffaan haetaan edelleen näyttelijöitä, tosin Daniel Craigin paluu päärooli... Lue loput
Seuraavan Bond-leffan pahis saattaa olla nainen
Vaikka agentti 007:ksi on joidenkin fanien toimesta toivottu myös naisnäyttelijää, tätä ei toistaiseksi ole vielä tapahtunut. Kuten aiemmin on vahvistettu, se... Lue loput
Joku
Käyttäjä
07.01.23 klo 19:55
Paranoid
Käyttäjä
13.10.21 klo 19:47
barros
Käyttäjä
20.06.21 klo 20:44
Villetys
Käyttäjä
03.09.20 klo 18:15