Pistejakauma
Pisteytykset

Uytp7
Tähtääjä
Mielestäni paras bondi. Syynä tähän on pääasiassa häikäisevän hienon roolisuorituksen tekevä Walken. Muutkaan viholliset eivät ole huonoja vaan päinvastoin jopa oivaltavia. Grace Jonesin muskelinainen jäi päällimmäisenä mieleen.
Bondeissa mättää yleensä juoni. Se on joko liian sekava, liian simppeli tahi liian huikenteleva. Ei se tässäkään varsinaisesti mikään mestariteos ole, parempaa päätä 007:stä kuitenkin. Leffa pitää otteessaan ja nostaisin esiin loppukohtauksen joka on varmasti Bondin parhain alkaen kaivoksesta ja päättyen Golden Gate sillalle.
Sitten huonoihin puoliin. Roger Moore on jo liian vanha rooliinsa minkä paikoin huomaa. Toisekseen muutamat tökeröt trikit pistävät silmään. Näistä syistä Kuoleman Katseelle ei voi antaa täyttä pottia vaan täytyy nipistää puolikas pois.

APursiainen
Käyttäjä

bablous
Käyttäjä

compaq
Käyttäjä

halogeeni
Käyttäjä

Heavyjuuseri
Käyttäjä

Herra1998A
Käyttäjä

jangga
Käyttäjä

joaquin phoenix
Käyttäjä

Lordi-fani
Käyttäjä

Man With No Name
Käyttäjä

mh
Käyttäjä

Miika-Tapani
Käyttäjä
Elokuvan tiedot

007 ja kuoleman katse (1985)
Alkuperäinen nimi: A View to a Kill
- Ohjaajat:
- John Glen
- Käsikirjoittajat:
- Ian Fleming, Michael G. Wilson, Richard Maibaum
- Pääosanäyttelijät:
- Alison Doody, Christopher Walken, Desmond Llewelyn, Fiona Fullerton, Grace Jones, Lois Maxwell, Robert Brown, Roger Moore, Tanya Roberts
- Maat:
- Iso-Britannia, USA
- Kielet:
- englanti